A polmar kéményhuzat szabályozó felszerelhető minden fajta tüzelőanyaggal működtetett kéményre (tűzifa, szén, koksz, fűtőolaj, földgáz, szalma, fa apríték).

A termékeink minden kémény méretre beszerelhetők. Fontos hogy a kémény tüzeléstechnikailag megfeleljen a funkciójának.

Anyaga: rozsda mentes acél  

Élettartama: a megfelelő használat mellett 25-30év.

Mi is a kéményhuzat szabályozás?

A kémény huzatjavítás, vagy amit napjainkig annak véltek az valójában nem volt más, mint a kémények magasságának növelése. Ezzel szemben a POLMAR kémény huzatszabályzó a kéménytorokba beépítve elősegíti az állandó és egyenletes kéményhuzat biztosítását.

Alacsony emisszió

Bátran kijelenthetjük hogy szinte az egész világ problémája a műszaki fejlődés az energiatermelés és az ebből fakadó negatív hatások az életkörülményeinkre. Az alacsony füst kibocsátás (40m alatti kémények, ami elsősorban a lakóházak, és kisebb ipari üzemek kéményeit jelenti).
Az idők során a fűtőberendezések sokat fejlődtek de, az égési folyamatok változatlanok maradtak és ezek a berendezések továbbra is kisebb nagyobb mértékben szennyezik a környezetünket.

Az égési folyamatok

Ahhoz hogy a fűtőberendezések a legjobban hasznosítsák a tüzelőanyagot, és legkevésbé szennyezzék a környezetet fontos alapfeltételeknek, kell teljesülni.

  • megfelelő fajtájú és minőségű tüzelőanyag
  • megfelelő tüzelőberendezés
  • mindig a pillanatnyi égési folyamatnak megfelelő levegő mennyiség

Az első két tényezőt tudtuk befolyásolni a tüzelőanyag fajtáját és a tüzelőberendezés típusát és valamennyire az égési folyamatban résztvevő levegő mennyiségét, de a tüzelőanyag össz- fogyasztásról és az égéstermék kibocsátásról mégis csak a miden kori atmoszférikus feltételek döntenek.
Ezek a fűtőberendezések a biztonságos és gazdaságos működéshez nagyon pontosan meghatározott levegőmennyiséget igényelnek. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ettől eltérő értékek esetén a berendezések már nem tudják a gyártó által meghatározott paramétereket teljesíteni és ezek az eredmények csak optimális kéményhuzat esetén érhetők el.

Szabályzóval és szabályzó nélkül - atmoszférikus hatások

A szabályzó egyedülálló, annak a ténynek köszönhetően, hogy önmagába foglalja a piacon található összes konkurens berendezés jó tulajdonságát és még ezen felül egy sor előnyt, nyújt.

A szabályzó megvásárlásával a tüzelésről alkotott véleményünket átformálhatjuk

  • gyors megtérülés
  • a fatüzelés komfortosságának növekedése
  • lakókörnyezetünk levegőváltozása (kevesebb káros anyag kibocsátás)

Gyors meg térülés

A szabályzóra költött összeg legtöbb esetben egy-két év alatt megtérül (fatüzelés)
A gáz felhasználók megtérülési esélyei is nőttek az utóbbi időkben tapasztalt áremelések hatására. (Az éves 3000m3-t fogyasztók számára a megtérülési idő 2, max. 3 év.)

A szabályzóval elérhető megtakarítás:

  • Gáz: kb. 10-15%, max 21 %
  • Szén fagáz: kb. 30-35%, max 43%
  • Tűzifa: kb. 30-50%, max 65%

Komfortnövekedés

A szabályzó beszerelésével kevesebb tüzelőanyagot használunk el berendezésektől függően 30-50 %-kal is csökkenhet az elhasznált tűzifa mennyisége, ez azt jelenti, hogy ritkábban kell a tüzelő berendezést után tölteni. Azoknál a vegyes tüzelésű kazánoknál ahol van be épített- láncos huzatszabályzó ott csak a kazán tűztere, szab határt, annak hogy meddig tud a kazán önállóan és önmagát szabályozva a lakásnak állandó hőmérsékletet biztosítva égni (a kéményhuzat szabályzóval működtetett kazánoknál előfordul hogy a korábban: kisteljesítményűnek gondolt fűtőberendezés kényelmesen ellátja a feladatát, vagy a korábban megfelelő teljesítményű berendezés szokatlanul sok energiát állít elő.

Káros anyag kibocsátás

A szabályzó beszerelésével megváltozik a kibocsátott égés termék kémiai összetétele, amit szemmel is érzékelhetünk.

A szabályzóval közel 30%-os káros anyag kibocsátás csökkenést érhetünk el.

A kéményen távozó égéstermék szinte láthatatlan lesz csak a meleg levegő remegése jelzi hogy a tüzelőberendezés működik.Hideg időben elsősorban gőzre, vízpárára emlékeztet.
Megszűnik a fekete szürke és kékes szín az oly sokszor jellemző füst lecsapódás.
A kéményből távozó füst melegebb lesz és szinte állandó hőmérsékletű ennél fogva, nem csapódik le az udvarra, ami sok bosszúságot okozott a szomszéd asszonynak, aki nem olyan régen teregette ki a frissen mosott ruhákat.

A szabályzó további előnyei

  • állandó és egyenletes kéményhuzat
  • megszűnik a hidegfüst problémája

Egyenletes kéményhuzat

Az állandó és egyenletes kéményhuzat hatására szabályozhatóvá válik az égés a tüzelőberendezésekben, megszűnik azt oly sok bosszúságot okozó visszafújás problémája.

Hidegfüst

A szabályzóval megszüntethetjük a cserépkályhákra és kandallókra oly jellemző problémát, a visszafüstölést begyújtáskor.(amíg a füstjárat még nem elég meleg a kéménybe szorult hideglevegő okozta bosszúságot) nincs többé füstös lakás! Nem kormozódik a cserépkályha kandalló üveg ajtaja!

A hidegfüst más összetettebb problémát is tud okozni, nevezetesen a kéményekben kicsapódó kátrány lé folyását vagy még súlyosabb esetben annak kikeményedését vagy akár a lakótérbe szivárgását. A berendezéssel elérjük azt, hogy a kéményjáratban a füst hőmérséklete nem tud a kritikus hőmérsékleti tartomány alá hűlni, és ezzel elejét tudjuk venni az előbb felsorolt problémáknak. Mivel ezek a veszélyek nem fenyegetik a kéményét, ezért annak élettartama megnő.

További előnyök

A kátrány nem csak bosszúságot okoz abban nagyon sok elégetlen energia, van, amit mind kiengedünk a kéményünkön pl. kémény tisztításakor, ha meggyújtjuk a kéményben lerakódott kátrányt, ami nem veszélytelen és a kéményünket is rongáljuk vele.

Energia megtakarítás

Az égéskor keletkező kátrány a rossz égés és az alacsony füst hőmérséklet következménye.
A polmar szabályzóval ellátott kéményekben megfelelő használat esetén nem képződik kátrány!

Mi szól a fatüzelés mellett?

A fa hazai energiaforrás, ezért mindig rendelkezésre áll, nehéz időkben is. Akiknek fafűtéses kályhájuk van, ezt kevésbé érzik meg.
Más energiahordozókkal összehasonlítva a tüzelőanyagnak használt fa környezeti mérlege többnyire kedvező.

Különböző tüzelőanyagok fűtőértékének összehasonlítása

1 űrméter = 0,57m3

  mértegység Vastag lombfa Vastag fenyő Tűzifa átlag
Vastag lombfa
(1 űrm = 2070 kw/h)
űrméter 1 0.76 0.87
Vastag fenyőfa
(1űrm = 1570 kw/h)
űrméter 1.32 1 1.15
Tűzifa
(1űrm = 1800kw/h)
űrméter 1.15 0.87 1
Fűtőolaj EL
(1L = 10KW/H)
liter 207 157 180
Földgáz
(1m3 = 10kw-h)
köbméter 207 157 180
Folyékonygáz
(1kg = 13kw-h)
kilogramm 159 121 138
Kőszén dió
(1q = 900kw)
mázsa 4.6 3.5 4
Koksz
(1q = 790kw-h)
mázsa 5.24 4 4.56
Barnaszénbrikett
(1q = 280kwh)
mázsa 7.4 5.6 6.4
Villamos áram kilowattóra 2070 1570 1800

A magyarországi erdők évi növedéke 8-10 millió m 3 .
Ebből a gyakorlatban hasznosítható hányad kb. 6-8 millió m 3
Az ország tűzifapiac részleteit pontosan nem ismerjük statisztikai hiányosságok miatt.
Az ország tűzifa potenciálja KB 3millió m3az az 5,3millió űrméter ez energetikailag 770 millió liter fűtőolajnak felel meg. Ha ezt úgy számoljuk, hogy a polmar huzatszabályzó használatával ennek 30-50% megmenthetnénk vagy mások is, fűthetnének a megtakarított fával akkor egész érdekes következtetéseket lehetne levonni.

A fa környezetbarát tüzelőanyag!

Amennyi CO2 az elégetésekor keletkezik élete során annyit meg is köt.
Az erdőgazdálkodás során az élőfa készlet a világháborúkat nem számítva az elmúlt 150 évben folyamatosan növekedett és ma Európa erdei gazdagabbak fában, mint az elmúlt 200 évben valaha. Éljünk a lehetőséggel és tüzeljünk fával, ami környezet barát és talán még olcsóbb, is mint a vezetéken érkező energiahordozók. És nem utolsó sorban a fa lángja nem csak a lakásunkat de a látványa még a lelkünket is melengeti.

A tűzifa tulajdonságai

A frissen kitermelt (élőnedves) fa tömegének a fele víz. Az egy éven át szellős helyen tartott és száraznak gondolt fa még mindig 15-20% vizet tartalmaz.

A nedves fa az igazán drága tüzelő!

A frissen kitermelt vagy helytelenül tárolt fában túl sok a víz ezért a saját érdekünkben soha sem tüzeljünk ilyen fával!
A fa csak akkor ég el, ha a vizet előbb kifőzzük belőle, a benne lévő vizet ugyan is forráspontig fel kell melegíteni majd elpárologtatni csak utána ég el a fa és végül a gőzt is tovább, kell hevíteni.
Minden liter víz ezért KB 700W-h energiát emészt fel, ami a vízgőzzel együtt a kéményen távozik. Ami meg is látszik sok kéményen vagy még a házban lévő kémény szakaszon is!
A víztartalom nem csak a fűtőértéket csökkenti, hanem az égéskamra hőmérsékletét is az alacsonyabb hőmérsékleten az égési folyamatok már nem tökéletesek és a fa néhány összetevője nem ég el. Az el nem égett fagázok távoznak a kéményen vagy lecsapódnak kátrány és korom formájában. Az el nem égett kátrány és korom beszennyezi a füstcsatornákat a kéményt, szigeteli a hőleadó fűtőfelületeket ,megakadályozva teljes hőleadást. Ez megint egy hőveszteségforrás, amely a túl nedves fa eltüzeléséből ered.

Érdekes adatok a hőtartalom és a szárítás összefüggésében!

1 ürm frissen kitermelt fa mennyiség 1 ürm légszáraz fa
1500 kw-h hőtartalom 1800 kw-h
800 kg tömeg 420 kg
1,9 kw-h/kg fűtőérték 4,3 kw-h/kg

Fa fűtőértéke

A fa a következő vegyi elemeket tartalmazza:

  • kb 50% szén
  • kb 43% oxigén
  • kb 6% hidrogén

Van még benne, kismennyiségben nitrogén és éghetetlen anyagok.
A fa jóformán nem tartalmaz ként, ezért a fa elégésekor alig keletkezik mérgező anyag, a környezetet terhelőkén–dioxid.

Az említett vegyi elemek a fa következő összetevőit képezik:

  • Cellulóz: (a száraz faanyagnak kereken 50%-a) fűtőértéke 4.8kw-h/kg
  • Lignin: (faanyag 25-30%) fűtőértéke 7.5 kw-h/kg
  • Poliszaccharidok, (a faanyag 20%- fűtőértékük 4, 5kw-h/kg
  • Gyanták, viaszok, zsírok, a faanyag 5%-fűtőértéke 10kw-h/kg

A légszárazfa fűtőértéke

Fafaj vastagfa fűtőértéke
KW-h/űr
vastagfa fűtőértéke
kW-h/kg
Gyertyán 2200 4.2
Bükk 2100 4.2
Tölgy 2100 4.2
Kőris 2100 4.2
Akác 2100 4.1
Nyír 1900 4.3
Szil 1900 4.1
Juhar 1900 4.1
Éger 1500 4.1
Fűz 1400 4.1
Nyár 1400 4.2
Lombfa átlag 2100 4.2
Duglászfenyő 1700 4.4
Erdeifenyő 1700 4.4
Vörösfenyő 1700 4.4
Lucfenyő 1600 4.4
Jegenyefenyő 1500 4.4
Fenyőfa átlag 1600 4.4
Tűzifa átlag 1800 4.3

A fa elégése

Bár a fa szilárd tüzelőanyag, meggyújtva mégis túlnyomórészt fagázként ég el. Éghető összetevőinek tömege szerint kereken 83%-a, ég el gázalakban. A gázalakban elégő 83%-a, adja a fa fűtőértékének a 70%-át.

A fagáz elégéséhez nagy égéstérre és friss többletlevegőre van szükség. Erre azért van szűkség, mert a képződött, energiában gazdag fagáz csak így ég el maradéktalanul.

A polmar kémény huzatszabályzóval felszerelt kémények esetében a tüzelőberendezéseken lévő szekunder levegő bejuttatásának nagyon fontos szerepe van a hatékonyabb és gazdaságosabb tüzelés szempontjából. A huzatszabályzó beszerelésével és a szekunder levegő nyílás beszabályozásával látványos növekedést érhetünk el a tüzelőanyag megtakarításban és a többlet energia előállításban.

A szekunder levegőnyílás használata önmagában a polmár kémény huzatszabályzó nélkül csak rész sikereket eredményez. Szabályozó nélkül nem tudjuk az állandó és egyenletes kémény huzatot és füst hőmérsékletet biztosítani. Ezért a fagázokat sem lehet állandó hatékonysággal elégetni , aminek a következménye az lesz, hogy a gázok tökéletlenül égnek el .( korom és kátrányképződés vagy a szabályozatlanságból adódóan túlzott tüzelőanyag fogyasztás rosszabb esetben szabályozhatatlanná válik az égés és túlhevül a rendszer).

A fagázok hatékony elégetésére állandó és magas maghőmérsékletre van szükség (kb700-1000Co-ra, Ezt az állandó magas hőmérsékletet szabályozatlan kéménnyel nem lehet szavatolni.

Miről ismerhető fel, hogy a fa jól ég el?

A fa jó elégése a következő jelekből ismerhető fel:

  • Finom fehér hamu tiszta elégésre utal
  • Sötét fafüst rossz égésre utal
  • A korom kellően el nem égett fa
  • Fényes korom: ha a hideg kályha falakon lecsapódik és végül rá ég
  • A fényes korom (kátrány) megakadályozza a hőátadást, vagyis szigetel
  • A hőcserélőkön lerakódott 1 mm, kátrány 10%- s, hatásfok csökkenést okoz